Dokumentowanie wymagań

Według definicji, która uwzględnia różne rodzaje informacji, wymagania stanowią specyfikację tego, co powinno zostać zaimplementowane. Opisują jak powinien zachowywać się system, albo określają jego właściwości i atrybuty. Mogą nakładać ograniczenia na proces tworzenia systemu.

wymagania dokumentacjaAtrybut jakościowy – jest pewnego rodzaju wymaganiem pozafunkcjonalnym, które opisuje usługi lub wydajnościowe charakterystyki produktu. Funkcjonalność – jedna lub wiele logicznie powiązanych ze sobą możliwości systemu, które mają znaczenie dla użytkownika i są opisane w zestawieniu wymagań funkcjonalnych. Ograniczenie jest limitem możliwości programisty w tworzonym systemie. Reguła biznesowa jest wytyczną, standardem lub definicją ograniczającą niektóre z aspektów biznesu. Sama w sobie nie jest wymaganiem, może stanowić źródło wymagań dotyczących oprogramowania.  Wymaganie biznesowe – to wysokopoziomowy cel biznesowy wyznaczony przez organizację tworzącą oprogramowanie, lub zamawiającego dany produkt. Wymagania funkcjonalne opisują zachowania, które w określonych warunkach będzie wykazywał system. Wymagania pozafunkcjonalne opisują właściwości z którymi system musi być zgodny, bądź ograniczenie, którego system musi przestrzegać.      Wymagania systemowe opisują wysokopoziomowe wymagania dotyczące produktu zawierającego liczne podsystemy, które mogą składać się wyłącznie z oprogramowania lub oprogramowania i sprzętu. Wymagania użytkownika opisują cele lub zadania, które użytkownik powinien móc zrealizować w systemie, lub pożądany atrybut produktu. Zewnętrzne wymagania interfejsu opisują połączenia między systemami oprogramowania a użytkownikiem innych systemów lub urządzeń komputerowych.

Wymagania związane z oprogramowaniem obejmują trzy różne poziomy

  • wymagania biznesowego
  • wymagania użytkownika
  • wymagania funkcjonalne

Wymagania biznesowe odpowiadają na pytanie, dlaczego organizacja chce mieć dany system. Jest to lista korzyści jakie organizacja chce osiągnąć. Wymagania biznesowe są formułowane przez zleceniodawcę oprogramowania, są dokumentowane w dokumencie wizji i zakresu.

Wymagania użytkowników opisują co użytkownicy będą mogli robić za pomocą systemu, określają możliwe do osiągnięcia cele lub zadania, jakie będą realizowane przy pomocy narzędzia przez użytkowników. Dziedzina wymagań użytkowników obejmuje także opis atrybutów produktu lub charakterystyki, które są niezbędne do zaspokojenia potrzeb użytkowników. Wymagania użytkowników przedstawiane są przy pomocy przypadków użycia, opowieści użytkowników i zawarte w dokumencie wymagań użytkowników.

Wymagania funkcjonalne definiują zachowania jakie w danych sytuacjach będzie wykazywać produkt. Odpowiadają na pytanie co programiści powinni zaimplementować, aby użytkownik mógł zrealizować swoje zadania (wymagania użytkowników), realizując tym samym wymagania biznesowe. Wymagania funkcjonalne, opisujące zachowanie się systemu zapisujemy w dokumencie specyfikacji wymagań oprogramowania (według standardu ISO/IEC/IEEE 2011; SRS , ang. software requirements specification) . Specyfikacja ta jest używana podczas programowania, testowania, kontrolowania jakości czy zarządzania projektem. Dokumentacja ta zamiennie jest nazywana dokumentem

Należy rozróżnić wspomniane wymagania produktu z wymaganiami projektu, w którym mamy do czynienia z oczekiwaniami i wersjami końcowymi, które są niezbędne do pomyślnego zakończenia projektu. Dokumentacja projektu powinna obejmować swym zakresem szczegóły projektu i implementacji, planów projektów, planów testów, Wymagania projektu są przygotowywane przez menedżer projektu i obejmują swym zakresem między innymi:

  • dokumentację użytkownika, materiały szkoleniowe, tutoriale,
  • dokumentację uzupełniającą taką jak helpdesc,
  • wymagania i procedury dotyczące wydania produktu, jego instalacji w środowisku roboczym, procedury przejścia ze starego systemu na nowy, wymagania związane z migracją i konwersją danych, konfiguracją bezpieczeństwa, zmianą produkcji oraz szkoleniami – nazywane czasami wymaganiami przejściowymi ( IIBA 2009),
  • certyfikaty produktu i wymagania zgodności,
  • wymagania związane z testami beta, produkcją,
  • umowy z klientami dotyczące poziomu usług serwisowych,
  • wymagania dotyczące prawnej ochrony własności intelektualnej związanej z produktem.

wymagań, specyfikacją funkcjonalną, dokumentem wymagań biznesowych.

Wymagania systemowe opisują wymagania produktu składającego się z wielu składników albo podsystemów ( ISO/IEC/IEEE 2011).