Projektowanie kostki OLAP

Przygotowanie środowiska do wykonania projektu.

MS SQL Server jest Systemem Zarządzania Bazą Danych (SZBD), oferowany w różnych edycjach, który wybieramy w zależności od naszych potrzeb możemy wybrać właściwą. Najczęściej wykorzystywana jest darmowa wersja Express, która zawiera tylko podstawową usługę silnika bazy danych ( Database Engine). Dostępna bezpłatna wersja Express with Advanced Services, zintegrowano w niej dodatek do zarządzania SQL Server Managment Studio Express oraz rozbudowano o możliwość realizowania zapytań typu full-text pracujących na danych tekstowych przechowywanych w tabelach, jak również umożliwiono generowanie zestawień i raportów w oparciu o usługi SQL Server Reporting Services. Kolejne już komercyjne wersje Standard i Enterprise – przeznaczona dla dużych i średnich wdrożeń, rozbudowana o wszystkie możliwe opcje. Środowisko to jest skalowalne, możliwy wybór edycji i komponentów podczas instalacji. 

  • Podstawowy komponent stanowi silnik bazy danych, odpowiedzialny za przetwarzanie zapytań, zarządza składowaniem danych i wszystkie procesy związane z bazami danych.
  • Usługi analityczne (SSAS,SQL Server Analysis Services) tworzy kilka komponentów z rodziny analitycznej, związanymi z Business Intelligence min. analityka OLAP, DataMinning.
  • Usługi raportujące (Reporting Services), komponent umożliwiający raportowanie z baz danych SQL Server.
  • Usługi integracji danych (SSIS,SQL Server Integration Services) stanowią dedykowane środowisko dla procesów ETL (Extract Transform and Load). Umożliwia integrację i przetwarzanie danych z różnych źródeł.

Do budowy kostki OLAP wykorzystany będzie SQL Server Analysis Services 2012, którą tworzymy w środowisku SQL Server Data Tools. W celu utworzenia kostki otwieramy środowisko w którym będziemy ją budować.

Z menu Start Programy wybieramy Microsoft Sql Server 2012 ->SQL Server Data Tools.

2014-01-31_NK

Nowy projekt

Z menu File wybieramy opcję New i przechodzimy do opcji Project. Po wybraniu, otwiera nam się nowe okno w którym wybieramy szablon projektu: Business Intelligence oraz typ projektu: Analysis Services Multidimensional and Data Mining Project.

2014-01-31_NP

Określenie szablonu i typu projektu

W najniższej części widocznego okna wpisujemy nazwę. Automatycznie wskazywana jest lokalizacja tworzonego projektu, którą przyciskiem Browse można zmienić wskazując inne miejsce. Po naciśnięciu przycisku OK, zostanie otwarte środowisko do tworzenia kostki.

W części prawej okna widzimy drzewko projektu. Najpierw tworzymy połączenie z bazą danych, którą będziemy wykorzystywać do tworzenia kostki, w tym celu klikamy w Data Sources i wybieramy opcję [New Data Source…] .Kreator połączenia przeprowadzi nas przez kolejne etapy. Wybieramy połączenie z bazą lub tworzymy nowe. W nowym połączeniu należy wskazać server na którym znajduje się nasza baza, sposób logowania i wybieramy bazę, akceptujemy poleceniem OK. Wcześniej możemy wykonać test połączenia. Mając zdefiniowane połączenie wracamy do wcześniejszego kreatora, kliknięciem zaznaczamy utworzone połączenie i przechodzimy dalej by wskazać dane użytkownika, używane przy połączeniu Analysis Services. Ostatnie okno kreatora informuje o danych utworzonego połaczenia. Kolejnym krokiem tworzenia kostki jest utworzenie widoku na źródło danych, co pozwoli nam pracować na wybranych tabelach, które będą nam potrzebne podczas pracy z kostką. Klikamy w Data SourceViews a następnie w polecenie New Data Source Views. Kreator poprowadzi nas i w tym przypadku. Najpierw wskazujemy wcześniej utworzone źródło danych, po jego wskazaniu mamy możliwość wyboru tabel i perspektyw, które mają się znaleźć w widoku. Po dokonaniu wyboru przechodzimy do ostatniego okna podsumowującego. Poniżej znajduje się okno z utworzonym źródłem danych i widokiem na to źródło.

2014-01-31_DSV

Utworzone źródło danych i widok na źródło danych

W centralnej części widoczny jest w uproszczonej postaci schemat wykorzystanych tabel, które zostały dodane do tworzonego widoku.

Kostkę tworzymy klikając w Cubes i wybieramy polecenie Nev Cube, które uruchomi kreator generowania kostki. Tworzona kostka powstanie w oparciu o wcześniej wybrane w źródle tabelach z danymi.  W kolejnych krokach kreatora należy wskazać widok na źródło danych oraz tabelę z grupami miar – czyli tabelę faktów. Kreator zaznaczył wszystkie atrybuty z tabeli faktów uznając je za miary, mogą zostać zaznaczone atrybuty będące kluczami obcymi odnoszącymi się do do wymiarów, które nie zostały uwzględnione w widoku (odznaczamy je). Kolejny etap tworzenia kostki tworzy wymiary, na podstawie tabel powiązanych z wybraną tabelą faktów. Na końcu otrzymujemy podsumowanie wraz z podaną nazwą. Po zakończeniu pracy kreatora otrzymujemy kostkę.

Wygenerowana kostka

Wygenerowana kostka

Utworzona kostka posiada wymiary i atrybuty. Jednak w wymiarach brakuje hierarchii a atrybuty są takie jakie znajdują się w tabeli faktów na podstawie których budowana była kostka.

W celu uzupełnienia atrybutów i utworzenia hierarchii wymiarów, klikamy w widocznym drzewku Dimensions w wymiar, który chcemy uzupełnić. Okno projektowania wymiaru składa się z czterech kart, uzupełnienie wymiarów zrobimy na karcie Dimension Strukture. Początkowo karta struktury wymiaru jest nieuzupełniona. W lewej części uzupełniamy atrybuty, które pobieramy z widocznej tabeli. Następnie z wybranych atrybutów tworzymy hierarchie.

Uzupełnienie atrybutów i utworzenie hierarchii

Uzupełnienie atrybutów i utworzenie hierarchii

Utworzona kostka posiada wymiary i atrybuty. Jednak w wymiarach brakuje hierarchii a atrybuty są takie jakie znajdują się w tabeli faktów na podstawie których budowana była kostka.

W celu uzupełnienia atrybutów i utworzenia hierarchii wymiarów, klikamy w widocznym drzewku Dimensions w wymiar, który chcemy uzupełnić. Okno projektowania wymiaru składa się z czterech kart, uzupełnienie wymiarów zrobimy na karcie Dimension Strukture. Początkowo karta struktury wymiaru jest nieuzupełniona. W lewej części uzupełniamy atrybuty, które pobieramy z tabeli przygotowanego widoku źródła danych. Następnie z wybranych atrybutów tworzymy hierarchie. Po uzupełnieniu wszystkich wymiarów można przystąpić do przetworzenia kostki.

Wygenerowana kostka

Wygenerowana kostka

2 thoughts on “Projektowanie kostki OLAP

  1. Dzięki wielkie, bardzo przydatne i wyjaśnione krok po kroku 🙂

Dodaj komentarz